Menu

Proletarian

Blog komiksowy

[Recenzja - komiks] Batman - Jestem Gotham (DC Odrodzenie)

lenin616

rebirth_batman

W księgarniach oraz salonach Empiku są dostępne pierwsze 4 tytuły linii DC Odrodzenie publikowane przez Wydawnictwo Egmont. Jednym z nich jest Batman - Jestem Gotham.

20170925_174955

Na samym początku tomu dostajemy krótką historię, Batman Odrodzenie będący one shotem wprowadzającym do nowej ery oraz wspólnym dziełem dwóch scenarzystów: Scotta Snydera, którzy przewodził serii Batman w New 52 oraz Toma Kinga, który przejmuje od niego pałeczkę. Osoby zaznajomione z twórczością Snydera odczują w Jestem Gotham zmianę scenarzysty. Historii brak przygnębiającego mroku przez co wydaje się być prostsza, typowo superbohaterska z masą akcji i fajerwerków. Co prawda czyta się ją przyjemnie i dostarcza rozrywki ale w sumie nie tego spodziewam się po solowej serii Mrocznego Rycerza. Sądząc po kierunku w jakim skierowana jest fabuła dalsza część historii będzie utrzymana w podobnym klimacie.

20170925_175119

No ale jak wspomniałem, fabuła dostarcza sporo rozrywki, dzięki czemu komiks nie nuży czytelnika.Na dodatek pojawia się wiele znanych i mniej znanych postaci. Mamy krótki występ Ligi Sprawiedliwości oraz Amandy Weller (która jest istotna dla dalszej fabuły) i Hugo Strange'a. Pojawiają się także postacie o których w życiu nie słyszałem jak Psychopirat, Pułkownik Blimp czy Kite Man. Zaznaczam przy tym iż od niedawna zagłębiam się w historie DC więc moja wiedza na temat postaci tego Uniwersum jest bardzo niska.

20170925_175148

Najważniejszym elementem fabuły jest dwójka nowych super bohaterów w Gotham o pseudonimach.... Gotham i Gotham Girl :/ No cóż... King kreatywnością się nie wykazał. Dobierając im moce także nie gdyż, wydają się być podróbkami Supermana. O ile ich geneza i skutek posiadania super mocy jest interesujący, o tyle wykonanie tych postaci jest największym minusem tego tytułu. I nie chodzi mi wyłącznie o pseudonimy oraz moce. Sam wygląd postaci sprawia wrażenie że autorzy nie mieli chęci bardziej poświęcić temu aspektowi uwagi, więc sięgnęli po najbardziej oklepane archetypy strojów super herosów.

20170925_175102

Co do rysunków to nie są szczególnie wybitne ale dobrze ukazują tempo akcji, są pełne szczegółów i prezentują się nieźle. Ich autorem jest Dawid Finch, który od 2010 roku rysuje dla DC Comics, a polscy czytelnicy z jego pracą mogli się zaznajomić przy lekturze niektórych pozycji z New 52.

20170925_175024

Podsumowując Jestem Gotham jest historią co najwyżej dobrą, polecaną szczególnie fanom komiksów superbohaterskich pełnych akcji i rozwałki. Na fanach Batmana, obeznanych w jego licznych przygodach, historia ta nie zrobi dużego wrażenia, lecz warto pamiętać iż póki co jest to jedna z trzech serii obecnie zapowiedzianych na polski rynek. Może All-star Batman lub Detective Comics Batman lepiej oddadzą klimat przygód najlepszego na świecie detektywa :)

P.S. Zapraszan do wzięcia udziału w konkursie na fan page'u Proletariana https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=279794382522295&id=237971346704599

 

by Lenin

 

© Proletarian
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci