Menu

Proletarian

Blog komiksowy

[Artykuł] Foto Komiks

lenin616

fotokomiksy

Foto komiks jest formą przedstawienia opowieści obrazkowej przy pomocy zdjęć zamiast rysunków. Pozostałe elementy konwencji komiksowej, takie jak dymki z dialogami czy tekst narracyjny są tak samo wykorzystywane.

poster

Forma taka jest wykorzystywana np. przy adaptacji filmów posługując się ich kadrami. W Polsce pamiętam jakieś 20 lat temu gdy swą premierę miała pierwsza część Toy Story, w kioskach dostępna była jego komiksowa adaptacja wykonana w formie foto komiksu.

Foto komiksy były popularne we Włoszech oraz krajach Ameryki Łacińskiej na przestrzeni lat 40 - 70 tych. Najpopularniejszy tytuł wykonany w formie foto komiksu to seria Killing o tematyce kryminalnej powstała we Włoszech w latach 1966-1969. Miała ona reprinty w różnych krajach europejskich oraz w Ameryce Łacińskiej. We Francji nosiła nazwę Satanik.

7bcccdc2ed2df2652a69bbab1004300c

Obecnie z foto komiksami można spotkać się przede wszystkim w internecie i są głównie produkcjami fanowskimi, gdyż obecna technologia i dostęp do programów graficznych umożliwia bez problemu spróbowanie własnych sił w tej formie sztuki. Ponadto w sklepach obecnie popularnych systemów telefonów komórkowych są dostępne aplikacje (w tym wiele darmowych), które umożliwiają wykonanie foto komiksu spontanicznie, np. w trakcie imprezy ze znajomymi, dzięki czemu uzyskujemy atrakcyjną pamiątkę.

Osobiście z foto komiksem pierwszy raz do czynienia miałem w okresie kiedy zbierałem figurki G.I.Joe oraz Transformers. Światek fanowski, szczególnie tej pierwszej serii, jest bogaty w bardzo dużą ilość tytułów fanowskich lepiej lub mniej dopracowanych. Kolekcjonerstwo figurek sprzyja powstawaniu foto komiksów, gdyż pozwala autorowi opowiedzieć własną historię znanej serii komiksowej czy telewizyjnej wykorzystując zbiory swojej kolekcji. Przeglądając foto komiksy można zauważyć różnorodność technik wykorzystywanych przez autorów. Część z nich jako tło graficzne dla swoich figurek wykorzystuje ujęcia z filmów czy gier wideo posługując się znaną z produkcji filmowej techniką green screen.

NinjaBattles

Innym sposobem jest tworzenie samemu dioram będących miejscem akcji. Sposób ten jest bardziej czasochłonny i wymagający pracy oraz nakładu finansowego, lecz dający więcej satysfakcji.

Resizeof16

Powyższe grafiki z przykładami są mojej produkcji, gdyż swego czasu także tworzyłem foto komiksy :) Kiedyś umieszczę je na blogu.

Póki co zachęcam do zapoznania się ze stroną joedios.com posiadającą bardzo wielką bibliotekę zawierającą zdjęcia oraz foto komiksy. Można tam także znaleść recenzje figurek oraz porady przy tworzeniu foto komiksów. 

Warto także zajrzeć do działu dio-stories strony generalsjoes.com, gdzie jest jedna z najdłuższych serii foto-komiksów fanowskich o tematyce G.I.Joe.

Z kolei forum www.yakfaceforums.com posiada sporą kolekcję foto komiksów oraz foto noweli o tematyce Star Wars. Przy okazji wytłumaczę czym są foto nowele. Jest to forma opowiadania historii podobna do foto komiksów, lecz dialogi oraz narracja nie jest umieszczana na zdjęciu lecz pod nim. Lektura foto noweli przypomina bardziej czytanie książki niż komiksu, lecz nie ma przydługich opisów miejsc akcji czy wyglądu bohaterów, gdyż wszystko widzimy na załączonych zdjęciach. Nie raz zdarza się iż mianem foto noweli określa się tytuł będący foto komiksem.

Polecam także blog https://petessuperrobots.blogspot.be, którego autor pod pseudonimem Star Saber tworzył foto komiksy w języku polskim i publikował je na niestniejącym już (przynajmniej w tamtej formie) Ogólnopolskim Forum Transformers.

Tworzenie foto komiksów nie tylko sprawia satysfakcję, gdy Wasza produkcja zyskuje pochlebne opinie ale także rozwija, np. zwiększając biegłość w obsłudze programów graficznych. Polecam spróbować.

Ballsdropoff

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Elwood] *.240.um.szczecin.pl

    Bardzo lubię foto komiksy z dioramą w tle. Świadczy to o dużym nakładzie pracy autora no i tworzy taki fajny specyficzny mikro świat stworzony na potrzeby komiksu.

© Proletarian
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci